Porady dla kierowców – przeglądy, serwisowanie auta, technika w motoryzacji

Porady dla kierowców – przeglądy, serwisowanie auta, technika w motoryzacji

Spóźniłem się z terminem wykonania okresowego badania technicznego. Jakie mogą być konsekwencje?

Takich sytuacji powinniśmy unikać. Chociaż w przeciwieństwie do polisy OC, nie grożą za to surowe kary finansowe (jeszcze), to problem pojawia się w przypadku kontroli drogowej albo stłuczki. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli Twój samochód w chwili zdarzenia jeździł bez ważnego badania technicznego! Ponad to, od maja 2018 roku za spóźnienie się z terminem przeglądu o więcej niż 30 dni, kierowcy zapłacą podwójną stawkę. Jeśli termin badania technicznego w Twoim aucie minął, jak najszybciej zgłoś się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.

Zamontowałem hak holowniczy w moim aucie. Czy moja Stacja Kontroli Pojazdów musi o tym wiedzieć?

Tak. Hak jest traktowany jako zmiana konstrukcyjna w pojeździe, dlatego po jego zamontowaniu należy bezwzględnie udać się do okręgowej stacji kontroli. Hak holowniczy musi spełniać wszystkie wymogi homologacyjne, aby samochód został dopuszczony do ruchu. Zaświadczenie o spełnieniu tych wymogów wystawia diagnosta samochodowy, który wcześniej ocenia poprawność montażu haka oraz jego stan techniczny. Z otrzymanym na stacji dokumentem należy udać się Wydziału Komunikacji.

Jestem fanem tuningu i dokonałem kilku modyfikacji. Założyłem szerszy profil opon i teraz wystają minimalnie poza krawędzie nadkoli. Czy mogę mieć problemy na przeglądzie?

Niestety tak. Zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym obręcz koła nie może wystawać poza linię nadkola, dlatego Twój samochód nie powinien przejść badania technicznego z wynikiem pozytywnym. Na szczęście istnieje legalne rozwiązanie tego problemu. Często stosowanym rozwiązaniem jest poszerzenie nadkoli, które za pomocą specjalnych nakładek przymocowuje się śrubami do nadkola fabrycznego. Dzięki temu opona nie wystaje poza jego krawędź, a samochód spełnia wymogi techniczne do poruszania się w ruchu drogowym.

Co ile kilometrów należy wymieniać w samochodzie olej i filtry?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, szczególnie w przypadku nowych samochodów. Instrukcje niektórych aut zalecają wymianę oleju nawet co 40 000 km! Z doświadczenia wiemy jednak, że tak długi okres eksploatacji na tym samym środku smarnym może mieć zły wpływ na trwałość silnika. Naszym klientom zalecamy wymianę oleju co rok lub co 15 000 km niezależnie od wieku i przebiegu samochodu.

 

Olej nie tylko wraz z upływem kilometrów, ale także czasu, traci swoje właściwości ochronne. W przypadku samochodów wyposażonych w turbosprężarkę, filtr DPF i łańcuch rozrządu powinniśmy przykładać szczególną wagę do wymiany oleju w zakładanym terminie oraz – co jasne – do jego jakości. Należy stosować olej zgodny z zaleceniami producenta pojazdu. W przypadku nowszych konstrukcji nie ma miejsca na dywagowanie lub forumowe herezje, że zmiana lepkości zależy od przebiegu kilometrów. Niektóre silniki i pompy oleju, z uwagi na wąskie kanaliki olejowe, nie są dostosowane do olejów innej lepkości niż zaleca producent i po prostu się w nim nie sprawdzą. W szczególnych warunkach (np. ujemna temperatura) taki olej może nie zdążyć dopłynąć we wszystkie newralgiczne miejsca w silniku! Dlatego właśnie tak ważne jest trzymanie się tego, co zaleca producent samochodu. Wymiana oleju za każdym razem wiąże się z równoczesną wymianą filtra oleju, który absorbuje znajdujące się w oleju zanieczyszczenia.

 

Jeśli chodzi o wymianę pozostałych filtrów, możemy przyjąć mniej restrykcyjne założenia. Naszym klientom rekomendujemy wymianę filtra paliwa co 60 000 km lub co dwa lata, powietrza co 30 000 km lub po roku i kabinowego co 15 000 km lub po roku. Okresy te mogą się zmienić w zależności od sposobu eksploatacji i środowiska, w jakim porusza się auto. Wymianę filtra kabinowego zalecamy przy każdym serwisie klimatyzacji. Nasze rekomendacje poparte są wieloletnim doświadczeniem, szkoleniami oraz pracą z samochodami wszelkiego typu.

LEAVE A COMMENT

You comment will be published within 24 hours.

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

CATEGORIES

© Copyright 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Autolekar facebook